Czego szukasz?

Program wymiany międzynarodowej

Projekt wymiany międzynarodowej rozwija się w Komorowie nieprzerwanie od 2006 roku. Wzięło w nim udział już ponad 250 uczniów naszej szkoły.

Korzystając ze wsparcia Gminy Michałowice, liceum w Komorowie od wielu lat organizuje projekty wymian międzynarodowych z naszymi partnerskimi szkołami z Holandii, Norwegii i Rumunii.

Od 2006 roku współpracujemy ze szkołą Gymnasium Celeanum z holenderskiego Zwolle, od 2011 ze Skarnes videregående Skole z norweskiego Skarnes, a od 2014 z Colegiul Naţional Vlaicu Vodă z rumuńskiej miejscowości Curtea de Argeș.

Każdego roku grupa uczniów klas pierwszych i drugich liceum w Komorowie ma okazję wziąć udział w wyjeździe do Holandii, Norwegii, bądź Rumunii, a następnie przyjąć uczniów z naszych partnerskich szkół w ramach rewizyty w Polsce.

Wymiana nie jest zwykłą wycieczką. Uczestnicy nie spędzają czasu wyłącznie w gronie polskich kolegów i koleżanek. Wręcz przeciwnie, mieszkając u rodzin swoich gospodarzy i spędzając z nimi czas wolny, mają możliwość zanurzenia się w życie i zwyczaje danego kraju. Uczniowie poznają tradycje, zabytki, kulturę i historię krajów, w których działają nasze zaprzyjaźnione szkoły. Biorąc udział w licznych wycieczkach i ciekawych warsztatach, nasi licealiści spotykają również młodzież z innych krajów zaangażowanych w projekt, m.in. Włoch, Hiszpanii i Anglii.

W ramach projektów przygotowanych w Komorowie uczestnicy biorą udział w rozmaitych warsztatach. W latach ubiegłych, pracując w grupach, przeprowadzali m.in. doświadczenia chemiczne, badali swoje DNA, odkrywali uroki Puszczy Kampinoskiej, projektowali tradycyjne stroje japońskie, utrwalali na zdjęciach czas i przeciwieństwa, kręcili i montowali filmy, tańczyli taniec Bollywood, śpiewali w chórze piosenki Michaela Jacksona, a także przygotowywali i przedstawiali własną etiudę teatralną. Oprócz tego zwiedzali Warszawę, poszukiwali skarbów w Podkowie Leśnej oraz latali balonem nad Pruszkowem.

Zarówno w przypadku wyjazdów do Holandii, Rumunii, czy Norwegii, jak i projektów organizowanych w Komorowie, międzynarodowy charakter projektu umożliwia uczestnikom integrację z rówieśnikami z innych krajów, a także rozwijanie i wykorzystywanie w praktyce umiejętności posługiwania się językiem angielskim.

SZKOŁY PARTNERSKIE

Holandia, Norwegia czy Rumunia? Wybierz szkołę i kraj, do którego chcesz pojechać na wymianę.

NAJCZĘSTSZE PYTANIA, czyli FAQ

Jakie korzyści przynosi udział w szkolnej wymiany międzynarodowej? Kto może wziąć udział? Tu znajdziesz odpowiedzi!

ZASADY UCZESTNICTWA

Dowiedz się, jakie zasady obowiązują podczas wymiany międzynarodowej

Our stories

Dowiedz się z relacji naszych uczniów, jak naprawdę wygląda wymiana międzynarodowa