Czego szukasz?

post

Wielki Finał „zwolnionych z teorii” i równie Wielki sukces uczniów :)

Wielki Finał „zwolnionych z teorii” i równie Wielki sukces uczniów :)

W miniony czwartek, na Stadionie Miejskim Legii Warszawa, odbył się Wielki Finał XII edycji Zwolnionych Teorii – święto całej Społeczności Zwolnionych z Teorii – Finalistów_ek wszystkich edycji Olimpiady, partnerów, nauczycieli_ek, dyrektorów_ek z całej Polski. 

W tym roku 1534 projekty realizowało 7426 uczniów w 507 szkołach. 

Uczniowie naszego Liceum uczestniczyli w tej olimpiadzie po raz pierwszy i od razu z sukcesem – zostali finalistami i laureatami “Zwolnionych” oraz zdobyli międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami, wydany przez Project Management Institute ATP – Kochani, serdecznie Wam gratulujemy!  Szczególne wyrazy uznania składamy Uczennicom – autorkom projektu “Pokolenia w dialogu”, które zdobyły wyróżnienie – “Brązowego Wilka”! 

Dzięki zaangażowaniu Uczniów nasze Liceum, dopiero rozpoczynając przygodę ze “Zwolnionymi z Teorii”,  zajęło 323 miejsce na 507 w Polsce i 53 na 96 w województwie w rankingu szkół promujacych tzw. kompetencje 4K: kreatywność, krytyczne myślenie, kooperację i komunikację. Dziękujemy! 

Wszyscy uczestnicy Olimpiady dostali zaproszenie do udziału w Wielkim Finale oraz After Party. Przygotowano wielogodzinne wydarzenie z mnóstwem atrakcji na kilku scenach: Głównej, Inspiracji, Wiedzy i Możliwości, Edukacji, Strefy Eksperckie, Strefy Trasowiczy-ek, Wycieczki po Legii, Masterclass dla Nauczycieli-ek. Odbyło się wiele wykładów, warsztatów i paneli dyskusyjnych dot. m.in. przyszłości pracy w kontekście AI, odkrywania własnych mocnych stron, wpływaniu na rzeczywistość, deepfaków, wielokulturowości, presji wyników i rankingach szkół, budowania odporności społecznej. Na uczestników czekały stoiska partnerów z nowinkami technologicznymi, miejsca wyciszenia, punkty z kawą czy świeżym sokiem z pomarańczy. Dla spragnionych aktywności dostępna była ścianka wspinaczkowa, punkt do mini rozgrywek 1 na 1 w piłce nożnej a nawet Silent Disco. Równolegle odbywały się liczne konkursy i quizy z nagrodami. Niewątpliwie główną atrakcją – poza uroczystym wręczeniem Złotych, Srebrnych i Brązowych Wilków był koncert Fukaja.

Chcielibyśmy krótko przypomnieć autorskie projekty społeczne naszych Zwycięzców:

(chętnych do zapoznania się ze szczegółami realizacji projektów zapraszamy na stronę Liceum: 

https://komorow.edu.pl/lo/zwolnieni-z-teorii/ )

“Pokolenia w Dialogu” to projekt: Julii Stelmach, Klaudii Orackiej, Heleny Dembińskiej, Weroniki Salwy oraz uczennicy LO im. T. Zana w Pruszkowie – Anny Michałowskiej.

Co mówią o swoim projekcie jego autorki? – “Samotność wśród osób starszych to rosnący problem, szczególnie w starzejących się społeczeństwach. Dotyczy nie tylko izolacji fizycznej, ale i emocjonalnej, mając poważny wpływ na zdrowie seniorów. Szacuje się, że jedna trzecia osób powyżej 65. roku życia doświadcza samotności. Problemy zdrowotne, utrata bliskich, ograniczona mobilność i brak wsparcia społecznego prowadzą do izolacji. Samotność zwiększa ryzyko depresji, chorób serca oraz osłabienia odporności.‘Pokolenia w dialogu’ to inicjatywa, mająca na celu zintegrowanie młodego i starszego pokolenia. (…) Wierzymy, że wspólnie spędzony czas jest cenny i rozwijający dla ludzi niezależnie od wieku, dlatego chcemy stworzyć przestrzeń, łączącą wspieranie seniorów zmagających się z samotnością z przekazywaniem ich historii i życiowej wiedzy młodym. Głównym punktem naszego projektu jest organizacja serii kilku spotkań tematycznych i warsztatów dla osób starszych i młodzieży.” 

 Inicjatywa spotkała się z niesamowitym odzewem i w efekcie zaowocowała większą ilością spotkań niż Autorki projektu pierwotnie przewidywały. 

Zespół projektu “Włączeni” stworzyli: Paulina Fidor, Olga Rudnicka, Wiktoria Gołaś, Maria Filipek, Justyna Milewska i Dominik Balicki. Tak swój projekt przedstawiali jego autorzy: ‘Jako młodzi ludzie, nieustannie mamy styczność ze wszelkiego rodzaju problemami, w ostatnim czasie szczególnie z tymi związanymi z psychiką, radzeniem sobie z emocjami (…) chcielibyśmy dokonać realnej zmiany, która polegałaby na wsparciu dzieci w chorobie oraz szerzeniu wiedzy na temat wymienionego wyżej problemu. (…) W planie mamy odwiedzanie
(…) dziecięcych oddziałów pediatrycznych – zapewnianie małym pacjentom wsparcia (…)
[oraz ] w placówkach szkolnych będziemy prowadzić wykłady na temat zdrowia psychicznego,
na których obecny będzie profesjonalista (certyfikowany psycholog). 
Grupa „Włączonych” zrealizowała swój projekt między innymi dzięki nawiązaniu współpracy z Fundacją Ronalda McDonalda.

Opiekunkami projektów były Nauczycielki Zwolnione z Teorii: Pani Ewa Gontarczyk oraz Agata Osińska-Olszak. Do grona Nauczycieli ZzT w tym roku dołącza również Pani Grażyna Lesicka.