Jubileusz ZSO W Komorowie

Jubileusz ZSO W Komorowie



Jubileuszowe uroczystości 100-lecia Szkoły Podstawowej, 30-lecia Liceum Ogólnokształcącego i 20-lecie UKS Komorów zostały poprzedzone wielomięsięcznymi przygotowaniami, które koordynował nauczyciel historii Daniel Wolborski.

Ten niezwykły jubileusz był okazją do przejrzenia kart historii obydwu instytucji. Dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu Renaty Sobczak-Maciocha oraz Anny Zboiny powstała przepiękna wystawa ukazująca komorowską Szkołę Podstawową na przestrzeni wieku.
Z kolei dzięki Marcinowi Jagielle, Renacie Biłozór i Annie Malinowskiej została stworzona wystawa dotycząca najważniejszych aspektów działalności UKS „Komorów”.
Podróż przez historię Szkoły Podstawowej nie byłaby pełna bez publikacji książkowej. Dzięki pracy uczniów z kl.6 i 8, działających pod opieką Daniela Wolborskiego oraz wsparciu Elżbiety Gradowskiej, Sławomira Rymuzy, Andrzeja Malczyka, Maksymiliana Warmuza, Ewy Głowali i Renaty Biłozór powstała książka „100 lat Szkoły Podstawowej w Komorowie”, w której znajduje się przeszłość, teraźniejszość i przyszłość wiekowej bohaterki. Zachęcamy do lektury niniejszej książki!!!

Preludium do obchodów głównych uroczystości z okazji 100 lat Szkoły Podstawowej, 30 lat Liceum Ogólnokształcącego i 20 lat Uczniowskiego Klubu Sportowego „Komorów” były różne działania , a wśród nich mural upamiętniający patronkę szkoły od 1972 r., Marię Dąbrowską. Mural znajduje się na budynku nr 3 (od strony dziedzińca szkolnego).

Kolejnym działaniem podjętym w ramach obchodów 100 lat Szkoły Podstawowej w Komorowie było powołanie Komitetu Społecznego w celu przeprowadzenia zbiórki pieniężnej na odnowienie dwóch grobów nauczycielskich znajdujących się na cmentarzu w Pęcicach. Grób Janiny Kempnej (nauczycielka w komorowskiej szkole w latach 1938-1972) oraz grób Henryka Wojciechowskiego (nauczyciel w komorowskiej szkole w latach 1939-1944) były w złym stanie. Społeczną opiekę nad nimi sprawowały: Pani Maja Chądzyńska, córka Pana Henryka Kotońskiego i Pani Marianna Jaśkowiec, wieloletnia dyrektor Szkoły Podstawowej w Komorowie.
Dzięki zebranym w trakcie zbiórki funduszom, wpłatom od ludzi dobrej woli, cała akcja zakończyła się sukcesem.

Wydarzeniem poprzedzającym obchody było również odwiedzenie grobów dyrektorów i wicedyrektorów komorowskiej placówki a także grobu patronki naszej szkoły. Na grobach zostały złożone kwiaty, zapalone znicze oraz odmówiona krótka modlitwa za zmarłych. Miało to miejsce 27 maja 2023 r.

  1. Cmentarz Stare Powązki w Warszawie
    a) grób Marii Dąbrowskiej – mieszkanka Komorowa w latach 1957-1965, patronka szkoły od roku 1972
    b) grób Henryka Kotońskiego – kierownik Szkoły Podstawowej w Komorowie w latach 1937-1972, w szkole pracowała także jego żona (Amelia Kotońska)
    c) grób Krystyny Rybickiej – dyrektor Szkoły Podstawowej w Komorowie w latach 1972-1974
  2. Cmentarz w Pruszkowie
    a) grób Alfreda Kędzierskiego – dyrektor Szkoły Podstawowej w Komorowie w latach 1981-1984
  3. Cmentarz w Nadarzynie
    a) grób Krystyny Milczarek – wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Komorowie w latach 1974-1991

Cmentarz w Komorowie
4) Grób Kazimierza Kościa – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w latach 1997-2018


Kulminacją obchodów potrójnego jubileuszu w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Komorowie była uroczysta gala w hali sportowej, która miała miejsce 3 czerwca 2023 r. Otworzył ją absolwent komorowskiej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, Wojciech Sztyk, witając gospodarzy uroczystości (Dyrekcję Szkoły na czele z Panią Edytą Pająk, grono pedagogiczne i uczniów) oraz licznie przybyłych gości. Wśród gości znaleźli się m.in. Pan Artur Świercz – przedstawiciel Marszałka Województwa Mazowieckiego, Pana Adama Struzika (Pan Marszałek objął patronat honorowy nad uroczystością), Pan Krzysztof Rymuza – Starosta Powiatu Pruszkowskiego, Pani Małgorzata Pachecka – Wójt Gminy Michałowice, Pani Beata Rycerska – Przewodnicząca Rady Gminy Michałowice, radni Gminy Michałowice i pracownicy Urzędu Gminy Michałowice oraz Pani Maja Komorowska – wybitna aktorka, absolwentka Szkoły Podstawowej w Komorowie.
Kolejny punkt gali stanowiły przemówienia: Pani Dyrektor Edyty Pająk, Pana Artura Świercza, Pani Małgorzaty Pacheckiej, Pani Beaty Rycerskiej i Pani Mai Komorowskiej. Krótki list od Pana Andrzeja Fabianowskiego, byłego dyrektora ZSO w Komorowie, odczytał Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego, Pan Mateusz Belniak.
Następnie osoby zaangażowane w życie szkoły, jej uczniów, jak i w życie społeczności lokalnej otrzymały podziękowania od włodarzy samorządowych (Pana Artura Świercza, który wręczył medale pamiątkowe „Pro Masovia”, a także Pani Małgorzaty Pacheckiej, Pani Beaty Rycerskie, które wręczyły medale pamiątkowe „70 lat Gminy Michałowice”) i dyrekcji komorowskiego ZSO (Pani Edyta Pająk, Pani Magdalena Petrykowska-Uznańska, Pan Sławomir Rymuza, Pan Mateusz Belniak).
Nie zabrakło także pięknych występów artystycznych:

Zespół Kameralny „Gradus ad Parnassum”, prowadzony od 40 lat przez Pana Sławomira Rymuzę, w składzie z lat 80. ubiegłego wieku, wykonał utwory: Johanna Sebastiana Bacha „Aria z III Suity Orkiestrowej D-dur”, Johanna Pachelbela „Kanon”2. Grupa Teatralna „Kurtynka”, prowadzona od ponad 20 lat przez Panią Ewę Ciechomską i Panią Małgorzatę Pajączek, przedstawiła spektakl pt. „Szkolne wspomnienia”

Wiktoria Nakielska z kl. 8c wykonała układ taneczny w stylu modern do choreografii Pani Klaudii Jezierskiej. Wiktoria tańczy od 10 lat, jest laureatką wielu konkursów rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej – w tym zwyciężczynią ostatniej edycji „You Can Dance. Nowa Generacja 2”

Lena Pawlak z kl. 7a wykonała piosenkę „Szyba” z musicalu „Metro”. Tą piosenką Lena wywalczyła główną nagrodę w tegorocznym Powiatowym Konkursie Wokalnym „Śpiewaj, nie ziewaj”, zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Pruszkowie

Aleksandra Zdzieszyńska i Oliwia Uszyńska z kl. 5b wykonały układ taneczny w stylu jazz. Ola jest mistrzynią Polski formacji jazzowej. Oliwka tańczy w zespole ludowym „Pruszkowiacy”
6.Pokaz akrobatyczny dziewcząt ze Szkoły Podstawowej w Komorowie przygotowany przez Panią Katarzynę Janotę-Zwolińską7. Pokaz taneczny dziewcząt i chłopców ze Szkoły Podstawowej w Komorowie przygotowany przez Panią Magdalenę Kłopotowską

Anna Szczegodzińska z kl. 4b Liceum Ogólnokształcącego wykonała „Piosenkę księżycową” – z muzyką Roberta Jansona i słowami Anity Lipnickiej. Ania jest tegoroczną maturzystką. Jest także wielokrotną laureatką konkursu „Tu, w Zanie, zaczynał Wojtek Młynarski”, czy „Śpiewaj, nie ziewaj” – Powiatowego Konkursu Wokalnego organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Pruszkowie
W trakcie całego wydarzenia można było podziwiać na scenie obrazy autorstwa Renaty Biłozór, rodowitej komorowianki i absolwentki warszawskiej ASP.
Od godz. 12:00 rozpoczęła się, dzięki zaangażowaniu UKS-u „Komorów” i Pana Marcina Jagiełły, część sportowo-rekreacyjna, bogata w atrakcje dla wszystkich przybyłych uczestników. Dla lubiących spędzać czas aktywnie na świeżym powietrzu odbywały się turnieje sportowe, gry, zabawy i występy akrobatyczno-cyrkowe. Znalazło się także coś dla fanów motoryzacji, a mianowicie pokaz motocykli. Całości dopełniały dmuchańce dla dzieci.
UKS-owi i Liceum Ogólnokształcącemu należy życzyć 100 lat, zaś Szkole Podstawowej kolejnych setek , by w przyszłości wyglądała tak, jak na pracach uczniów kl. 4-7, które powstały pod opieką Pani Renaty Biłozór.
Materiały udostępnione przez Daniela Wolborskiego
Zdjęcia – Mariusz Marcysiak i Daniel Wolborski