Czego szukasz?

Kwiecień miesiącem autyzmu

Kwiecień miesiącem autyzmu

 

❖ Co to jest stimowanie, meltdown, kim był Hans Asperger?

❖ Co łączy Emily Dickinson i Woodego Allena?

❖ Lionel Messi, Alfred Hitchcock – Quels sont leurs traits communs?

❖ Albert Einstein, Anthony Hopkins – Was haben sie gemeinsam?


❖ Elon Musk, Beatrix Potter – What do they have in common?


W kwietniu – miesiącu świadomości autyzmu- rozpoczynamy kilkumiesięczą kampanię na rzecz osób w spektrum. Powyższe pytania, wkrótce i odpowiedzi, pojawiają się w wielu zakątkach liceum tak, by złapać uwagę czytelnika choćby na krótką chwilę (jak instagramowa rolka). Założeniem akcji jest pokazanie neuroróżnorodności głównie z punktu widzenia osób z diagnozą autyzmu – w tym ludzi znanych, autorów blogów, youtuberów – z czym się borykają, co jest ich mocną stroną, czego potrzebują od osób neurotypowych.


Na początek: refleksje, doświadczenia Clay Törnwall – szwedzkiej dziennikarki, publicystki zajmującej się kulturą, producentki audycji dla publicznego radia i telewizji – która w wieku 42 lat otrzymała diagnozę autyzmu. Wykorzystywane cytaty pochodzące książki “Autystki. O kobietach w spektrum”. To jeden z nich:
„Neurotypowi tworzą normę bo jest ich więcej. Autyści są w mniejszości, muszą się dostosować do otaczającej ich rzeczywistości. Dla wielu z nich to walka na całe życie.
Ale braki i niedoskonałości pojawiają się tylko przy porównaniach, kiedy coś innego stanowi miarę. Osoba autystyczna czy każda kolejna forma inności, staje się anomalią jedynie wtedy, gdy próbuje się wpasować. Wyjęta ze wszystkich kontekstów, jest sama w sobie doskonała.”

Zachęcamy do lektury w szkolnych korytarzach!